תביעה ייצוגית

תביעה ייצוגית היא הליך אשר מוגש על ידי אדם אחד או מספר אנשים מצומצם, בשמה של קבוצת אנשים רחבה. לרוב מדובר בתביעות שהנזק לכל אחד מחברי הקבוצה הוא קטן, אך ביחד הנזק לחברה הוא משמעותי.

עורך דין אשר מייצג בהליכים ייצוגיים הוא עורך דין שמגיע מהתחום של ליטיגציה אזרחית מסחרית

במאמר קצר זה, נדבר על ההליך הייצוגי, מי הצדדים להליך, איך הוא מתנהל, מתי הוא ראוי להתנהל ומתי פחות, ומהן הדרכים לנהל או נכון יותר לסיים הליך ייצוגי אם הוא מוגש נגדכם. 

הצדדים להליך

הליך ייצוגי הוא כאמור הליך משפטי שמוגש על ידי אדם נגד גוף משפטי אחר, חברה, עסק, רשות ציבורית או רשות מקומית. כמו כן תביעה ייצוגית נגד עמותה גם מתקבלת תחת קטגוריה זו. במסגרת תביעה ייצוגית מגיע אדם וטוען שהגוף נגדו הוא הגיש את התביעה עובר על החוק וגורם לאזרחים רבים נזק דומה.

בדרך כלל מדובר בנזק מינורי לנפגע הבודד, אך כשמחברים את הנזק המינורי של כלל הקבוצה, נזק זה מגיע לסכומים נכבדים.

ניהול הליכים ייצוגיים של תביעה ייצוגית

הליכים ייצוגיים מתנהלים בשני שלבים עיקריים, השלב הראשון הוא שלב בקשת האישור והשלב השני הוא שלב ניהול התביעה. בשלב בקשת האישור בא אותו מבקש ומבקש מבית המשפט לאפשר לו לנהל את ההליך הייצוגי בשם הקבוצה כולה נגד אותו גוף. לכל תביעה ייצוגית תנאים שעל פיהם מתקבלת ההחלטה האם לאשר את התביעה או לא.

על מנת שבית המשפט יאשר לו לנהל את התביעה בעבור הקבוצה, אותו מבקש נדרש לעמוד במספר תנאים שנקבעו בחוק, ובעיקר להראות שההליך שהוא הגיש מתאים להתנהל כהליך של תביעה ייצוגית ולא כהליך רגיל, ושמי שצריך לנהל את ההליך זה הוא.

אם אותו תובע ייצוגי צולח שלב זה, ההליך עובר לשלב הבא, והוא שלב ניהול התביעה. שלב זה מתנהל בדומה לאופן בו מתנהלת תביעה רגילה. 

הליכים ייצוגיים – מה עומד מאחוריהם, מתי הם ראויים ומתי לא

שעה שמדובר בפגיעה שולית או בנזק מינורי, ככל הנראה אף אחד לא יטרח לנהל הליכים משפטיים נגד הפוגע בעניין, הן בשל העלויות של ניהול הליכים אלה והן בשל הזמן הרב שהליכים אלה אורכים. הבנה זו, מתמרצת גופים שונים להמשיך ולפגוע באזרח הקטן, מתוך ידיעה שהוא לא ינהל נגדם הליכים משפטיים בתגובה.

על מנת להתמודד עם בעיה מובנית זו בא לעולם חוק תובענות ייצוגיות, בו נקבעו מנגנונים ותמריצים שונים, בעיקר כספיים שנועדו להניע את הנפגעים לקום ולפעול בעניין גם כאשר מדובר בנזק מינורי כאשר הוא נוגע לקבוצה רחבה של נפגעים. 

לכאורה תמריצים אלה מתבקשים, שכן מן הראוי לתגמל את אותו אדם שנשכב על הרימון וסיכן את זמנו ואת כספו בשביל ציבור הנפגעים, אך במציאות כדי שתמריצים אלה יינתנו לאנשים הנכונים, נדרשת שזו תהיה תביעה ייצוגית חשובה, שנועדה לתקן עוול אמיתי אשר מתאים להתנהל בהליך ייצוגי – וכאלה, נראה שאין הרבה.

תביעה ייצוגית

שלא תטעו, ישנם אמנם הליכים ייצוגיים חשובים אשר מביאים לתיקון עוולות ולסיוע לקבוצה הנפגעת, אך נתחוור שמתן אותם תמריצים, הביא לפרץ של לא מעט תביעות ייצוגיות, במסגרתן מנסים גורמים שונים לנצל את התביעה הייצוגית, ואת התמריצים שניתן לקבל מכוחה והפכו אותה לכלי לגריפת רווחים. 

אם לפני כן דיברנו על ההבנה של החברות שהן יכולות לפגוע באזרח הקטן כי הסיכוי שמישהו יתבע אותן הוא נמוך, כאן מדובר בתמונת הראי של העיוות המובנה. אותם גורמים מבינים שהם יכולים לעשות כסף קל באמצעות נקיטת תביעה ייצוגית שעוסקת בעניינים פעוטים או לעיתים חסרת כל בסיס או היתכנות משפטית, מתוך הבנה שאותן חברות לא ינהלו את ההליך עד תום משיקולי עלות תועלת.

כל חברה תעדיף לשלם לתובע ייצוגי כמה אלפי שקלים, רק שירד לה מהצוואר. 

איך זה קורה? באמצעות כלי שעוגן בחוק ונקרא הסתלקות, המאפשר לצדדים להגיע ל"הסכמות" שהופכות את המשך ההליך הייצוגי "למיותר". לרוב מדובר בהסכמות שוליות, שבצידן מקבל המבקש סכום כסף אשר שווה לנתבעת לשלם לו כדי שיעזוב אותה לנפשה. לעיתים סכום כסף זה נמוך אפילו מעלות ייצוג משפטי הולם, ולא בכדי.

איך לנהל את ההליך – או איך לא

השאלה הראשונה שאנחנו שואלים לקוח שמגיע אלינו לאחר שהגישו נגדו תביעה ייצוגית, היא מה הוא רוצה להשיג. לרוב הלקוח עונה שקט ואז אנחנו עושים הכל כדי לסיים את ההליך נגדו כמה שיותר מהר ובמינימום כסף. כשהלקוח עונה שהוא רוצה להשיג צדק, כאן כבר מתחיל סיפור אחר לגמרי.

שאלות נפוצות

האם ניתן למנוע הגשת הליך ייצוגי נגד העסק? בגדול אי אפשר למנוע הגשת הליכים משפטיים, כבר ראינו תביעות ייצוגיות מהזן המוזר וההזוי ביותר. יחד עם זאת באמצעות פניה לייעוץ אצל עורך דין תביעה ייצוגית אפשר למזער את הנזק ואת החשיפה בעניין, וכפועל יוצא לנסות ולמחוק את ההליך הייצוגי שהוגש נגדכם על הסף.

האם הליכים ייצוגיים פוגעים בעסק? בוודאי. חברה שנפתח נגדה הליך ייצוגי נפגעת בדירוג האשראי שלה, והדבר מופיע בדוחות הקשורים בפרופיל העסקי כלכלי שלה (לדוגמה דוחות BDI). יש חברות שהגשת תביעה ייצוגית נגדן הביאה אף לקריסתן.

במשרד עורכי דין חסון פרץ תמצאו אנשי מקצוע מנוסים אשר צברו עם השנים ניסיון רב בהענקת ייעוץ משפטי שוטף ליחידים, עסקים ולחברות, וליוו צדדים לרבות ייצוג מעסיקים בתביעות ייצוגיות במגוון תחומים. 

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר ואנו נשמח לעמוד לרשותכם ולייצג אתכם תוך שימוש בחשיבה פורצת דרך, ביכולות ובניסיון אשר רכשנו עם השנים.

לקבלת ייעוץ ראשוני השאירו פרטים

המלצות
המלצות על עורכי דין
פוטו געתון
עורכי הדין ממשרד חסון פרץ מלווים אותנו בתחומים מגוונים בעולם העסקי. תמיד נעים לעבוד איתם, זמינות מעולה ומקצועית ברמה הגבוהה ביותר
המלצות על עורכי דין
עמותת ברית חייל האצ"ל
עמותת ברית חייל האצ"ל נהנית משירות מסור ומקצועי של משרד חסון - פרץ
משרד עורכי דין המלצות
ד"ר יונתן לברון
עורכי דין מקצוענים, אמינים ובעלי ניסיון רב! מאוד מבסוט מהשירות ומהמקצועיות שלכם! תודה רבה רבה, עזרתם המון! ממליץ בחום.
כלבו לחתול
כלבו לכלב ולחתול
באמת שירות מקצועי, זמינים לכל שאלה ובכל שעה. לגמרי ממליצים.
מיקי לוצקי (1)
מיקי לוצקי
עורך דין חסון העניק לי שירות מקצועי ואדיב במספר עניינים שיפוטיים בהם פניתי לעזרה ממשרדו. לכל אורך הדרך הרגשתי בטוחה ושיש על מי לסמוך ואכן הוא תמיד הוכיח את עצמו במאת האחוזים. בנוסף, הוא גם אדם מאוד נחמד ואכפתי שזה גם היה חלק בלתי נפרד מטיפולו המסור כאשר הפגין סבלנות רבה על מנת לענו לכל שאלותיי, ולהסביר לי על המתרחש. ממליצה בחום!
רינת-שחם2
רינת שחם
בתור מעצבת שמלות כלה עולם המשפט תמיד נשמע לי גדול ומאיים כבר מהפגישה הראשונה עם גל הרגשתי שאני בידיים טובות. המשרד מלווה אותי ועורך לי הסכמים עסקים המותאמים לצרכי בסבלנות רבה ונותנים ייעוץ ענייני כאשר אני נדרשת לכל החלטה עסקית.
לאפה מדיה
LAFA MEDIA
כבעלים של משרד פרסום כאשר נדרשתי לייעוץ משפטי, ניצב לצידי משרד מקצועי שענה על כל הציפיות וידע לחשוב מחוץ לקופסא תוך מציאת פתרונות שחסכו לי כספים רבים.
pnf_logo2
printNframe
מרוצים מהשרות היחס החם וההבנה של הצרכים שלנו, שרות מעולה!
סער נווה(2)
סער נווה
קיבלתי את המענה הכי מהיר מתוקתק, יעיל ומקצועי שקיבלתי בחיי. תודה שיש אנשים מקצועיים כמוכם. ממליצה בחום. אתם עילוי!
אלמה אולה
אלמה אולה
ייעוץ משפטי שוטף בכל הקשור לענייני החברה שבבעלותי מקצוענים
לוגו פרופ לברון
פרופ' לברון יעקב
במשרד פרץ חסון יש זן נדיר ומיוחד של עורכי דין. כאלה ששומרים על יושרה, הגינות, אדיבות ואכפתיות. מחמם את הלב לדעת שיש בקרב הדור הבא של עורכי הדין המובילים בישראל אנשים כאלה. ממליץ מאוד לכל מי שנזקק לייצוג וייעוץ משפטי להשתמש בשירותים המשפטיים של משרדם
באדולינה
באדולינה
טיפול מסור יעיל ומהיר הגעה לתוצאות בצורה מהירה וטובה תודה לכם
תקשורת
קודם
הבא
מאמרים נוספים
עורך דין לשון הרע

עורך דין לשון הרע

שיטוט קצר ברשתות החברתיות מלמד כי מידי יום מתרחשים מקרים רבים של הוצאת דיבה ופרסום לשון הרע. בטרם עידן הרשתות החברתיות תופעות אלה

קרא עוד >>

לייעוץ ראשוני מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם