צו ירושה

צו ירושה הוא צו משפטי שניתן לאחר פטירתו של אדם, אשר מטרתו להצהיר אודות יורשיו של אדם במקרה בו אדם נפטר ולא הותיר אחריו צוואה, וכן לקבוע את חלקיהם של יורשים אלה בעיזבון. כמו כן, קיים צו שיפוטי נוסף באמצעותו ניתן לקבוע מי הם יורשיו של אדם והוא צו קיום צוואה, צו זה יינתן כאשר הנפטר הותיר אחריו צוואה מסודרת. יחד עם זאת, ישנם מצבים בהם גם כאשר אדם הותיר אחריו צוואה, יהיה צורך בהוצאתו של צו ירושה.

במקרה בו צוואתו של המנוח כתוצאה מטעות או במתכוון לא כוללת הוראות חלוקה ביחס לכלל נכסי עיזבונו, במצב שכזה יהיה צורך להגיש בקשה נוספת על מנת לקבל צו ירושה אשר יפרט את אופן חלוקת החלק בעיזבון אשר אליו לא התייחס המנוח בצוואתו, ולמעשה החלק בעיזבון אליו לא התייחס המנוח בצוואתו יחולק בהתאם להוראות החוק היבש, בענייננו – חוק הירושה.

לדוגמה  – מנוח ישב עם עצמו וערך צוואה בכתב יד, הצוואה הייתה מפורטת מאוד, כל זאת במטרה להבטיח את חלוקת נכסי הנדל"ן שבבעלותו בהתאם לרצונו, כך קבע המנוח, מי יתגורר בכל אחת ואחת מדירותיו לאחר פטירתו, מתי תפקע הזכות למגורים ויהיה ניתן למכור את דירותיו ואף בחר לנשל את אחד מילדיו מכל הזכויות בנכסי נדל"ן אלו.

אותו מנוח שבחר לעשות את צוואתו לבדו מבלי להתייעץ עם עורך דין צוואות, לא הכיר את החוק ולא ידע, כי אין זה מספיק לנשל את בנו רק ביחס לנכסיו אלא שהיה עליו להכניס הוראה ברורה ביחס לנישול מכל נכסי העיזבון. כך למעשה אותו בן שנושל ולא היה ביחסים עם אביו יזכה מן ההפקר עת יגיש בקשה למתן צו ירושה ביחס ליתר נכסי העיזבון שאינם נכסי הנדל"ן ומעצם היותו יורש כדין יזכה הוא לחלק נכבד מעיזבון אביו המנוח.

כיצד ניתן להוציא צו ירושה או צו קיום צוואה

הגוף אליו מוגשות מרבית הבקשות להוצאת צווים מסוג זה נקרא הרשם לענייני ירושה. גוף זה גם אחראי על איתור צו ירושה.

דרגתו של רשם הירושה שוות ערך לשופט בבית משפט שלום והוא כפוף למשרד המשפטים. החוק מאפשר ליורשים לפנות גם לבתי דין דתיים להוצאת צווים מסוג זה והם פועלים בעניינים אלה במקביל למשרדי הרשם.

ככל ותוגש בקשה למתן צו לרשם ולא תתעורר לגביה מחלוקת, בסמכותו של הרשם לענייני ירושה, להוציא צו ירושה או צו קיום צוואה. במצב דברים בו תוגש התנגדות לצוואה או להליך שהוגש בפני הרשם, אז הרשם אשר אינו בעל סמכות שיפוטית יעביר מיד את הבקשה אל בית המשפט לענייני משפחה, אשר הוא הסמכות לניהול סכסוכים או מחלוקות מסוג זה. כמו כן, היות וכאמור דרגת הרשם מקבילה לזה של שופט שלום, ניתן לערער על החלטותיו בפני בית משפט לענייני משפחה.

התייעצות עם עורך דין לענייני ירושה

מדברים אלו ניתן ללמוד, כי דיני הירושה והעיזבון הינם דינים סבוכים ומורכבים, אליהם נוספות לא פעם אמוציות קשות מכיוון שמדובר בקרובים לנו ביותר. 

לצערנו במקרים רבים נכסי עיזבון מגיעים לידיים הלא נכונות ובניגוד לרצון הנפטר, כתוצאה מחוסר ידיעה ו/או הבנה של דינים אלו, או כאשר צוואה לא נערכת כדין וניתן צו ירושה. מכאן שלהתייעצות עם עורך דין ירושה, החל משלב תכנון ההורשה ועד שלב הקיום וחלוקת העיזבון יכולה להיות חשיבות מכרעת.

עורך דין ירושה אשר מכיר את המטריה יבחן האם הצוואה משקפת את רצונותיכם וכוללת בתוכה את הסעיפים אשר יבטיחו, כי העיזבון יחולק בהתאם לצוואה וכי לא הושמט חלק מהעיזבון אשר בעתיד יחולק בניגוד לרצון המוריש.

בנוסף במקרה ותוגש צוואה לקיום ותראו עצמכם כמקופחים או מנושלים ממנה, עורך דין ישמע את טענותיכם בקשר לצוואה ויבחן יחד איתכם דרכים אשר באמצעותן ניתן להביא לביטול הצוואה, בין היתר יבחן עורך הדין האם הצוואה נעשתה תחת השפעה בלתי הוגנת, האם זויפה וכו'. באמצעות טענות אלו ינסה עורך הדין להביא לפסילתה של הצוואה תוך שכנוע בית המשפט להוציא צו ירושה אשר יביא למצב בו תהיו זכאים לחלק בעיזבון מעצם היותכם יורשים כדין.

צו ירושה

דוגמה נהדרת למצב שכזה היא, הורה אשר נכנס למערכת יחסים עם בת זוג צעירה ממנו בשנים לאחר מות האם הביולוגית של ילדיהם המשותפים, זמן קצר לאחר תחילת הקשר החדש ההורה נפטר ובת הזוג החדשה מציגה צוואה אשר לפיה הוא מוריש לה את כל רכושו. ילדיו הביולוגיים אשר אינם אוחזים בצוואה אחרת רואים עצמם מקופחים וחושבים, כי בת הזוג החדשה השפיעה על אביהם וגרמה לו לערוך צוואה אשר מנשלת אותם וזאת בניגוד לרצונו.

ראשית חשוב להבין, כי ככל והקשר החדש רק נולד ובני הזוג לא הסדירו את הקשר בצורה פורמאלית ביטול הצוואה והוצאת צו ירושה יביא מצב בו ילדיו שהינם היורשים החוקיים זכאים לכל רכושו ולבת הזוג שאינה מחזיקה כל מעמד חוקי בקשר למנוח לא תהיה זכאית לדבר.

וכך היה עורך הדין של ילדי המנוח הצליח לשכנע, כי הצוואה נעשתה תחת השפעה בלתי הוגנת של בת הזוג הצעירה, בית המשפט ביטל את הצוואה והוציא הקובע, כי העיזבון יחולק בין ילדיו הביולוגים של המנוח ולבת הזוג אין כל זכות בעיזבונו.

שאלות נפוצות

האם ניתן לבטל צו ירושה?
כן, ככל וניתן צו ירושה ולאחר מכן יתברר, כי המנוח הותיר אחריו צוואה אשר במועד בקשה לצו ירושה לא ידעו בדבר קיומה יבחן הרשם את כשירותה של הצוואה ובמידה ויתברר, כי מדובר בצוואה שנעשתה כדין יבטל הוא את צו היורשה ויוציא תחת ידו צו קיום צוואה.

האם ניתן להגיש התנגדות למתן צו ירושה?
כן, בדומה לתשובה לשאלה למעלה במקרה וישנם יורשים אשר רואים עצמם כזוכים בעיזבון בהתאם להוראות הדין וישנם יורשים אחרים אשר לטענתם קיימת צוואה, והיורשים שאינם חלק מצוואה זו פנו לרשם בבקשה לצו ירושה, אז היורשים לצוואה יגישו התנגדות צו ירושה.

עורכי הדין במשרד עורכי דין חסון פרץ, צברו עם השנים ניסיון רב בהענקת ייעוץ משפטי שוטף בעריכת צואות ותכנון העברת רכוש בין דורית ובייצוג צדדים בהליכי התנגדות לצו ירושה ולצואות, לצוואות ולצוואות הדדיות. 

מוזמנים ליצור איתנו קשר ואנו נשמח לעמוד לייצג אתכם תוך שימוש בחשיבה פורצת דרך, ביכולות ובניסיון אשר רכשנו עם השנים.

לקבלת ייעוץ ראשוני השאירו פרטים

המלצות
המלצות על עורכי דין
פוטו געתון
עורכי הדין ממשרד חסון פרץ מלווים אותנו בתחומים מגוונים בעולם העסקי. תמיד נעים לעבוד איתם, זמינות מעולה ומקצועית ברמה הגבוהה ביותר
המלצות על עורכי דין
עמותת ברית חייל האצ"ל
עמותת ברית חייל האצ"ל נהנית משירות מסור ומקצועי של משרד חסון - פרץ
משרד עורכי דין המלצות
ד"ר יונתן לברון
עורכי דין מקצוענים, אמינים ובעלי ניסיון רב! מאוד מבסוט מהשירות ומהמקצועיות שלכם! תודה רבה רבה, עזרתם המון! ממליץ בחום.
כלבו לחתול
כלבו לכלב ולחתול
באמת שירות מקצועי, זמינים לכל שאלה ובכל שעה. לגמרי ממליצים.
מיקי לוצקי (1)
מיקי לוצקי
עורך דין חסון העניק לי שירות מקצועי ואדיב במספר עניינים שיפוטיים בהם פניתי לעזרה ממשרדו. לכל אורך הדרך הרגשתי בטוחה ושיש על מי לסמוך ואכן הוא תמיד הוכיח את עצמו במאת האחוזים. בנוסף, הוא גם אדם מאוד נחמד ואכפתי שזה גם היה חלק בלתי נפרד מטיפולו המסור כאשר הפגין סבלנות רבה על מנת לענו לכל שאלותיי, ולהסביר לי על המתרחש. ממליצה בחום!
רינת-שחם2
רינת שחם
בתור מעצבת שמלות כלה עולם המשפט תמיד נשמע לי גדול ומאיים כבר מהפגישה הראשונה עם גל הרגשתי שאני בידיים טובות. המשרד מלווה אותי ועורך לי הסכמים עסקים המותאמים לצרכי בסבלנות רבה ונותנים ייעוץ ענייני כאשר אני נדרשת לכל החלטה עסקית.
לאפה מדיה
LAFA MEDIA
כבעלים של משרד פרסום כאשר נדרשתי לייעוץ משפטי, ניצב לצידי משרד מקצועי שענה על כל הציפיות וידע לחשוב מחוץ לקופסא תוך מציאת פתרונות שחסכו לי כספים רבים.
pnf_logo2
printNframe
מרוצים מהשרות היחס החם וההבנה של הצרכים שלנו, שרות מעולה!
סער נווה(2)
סער נווה
קיבלתי את המענה הכי מהיר מתוקתק, יעיל ומקצועי שקיבלתי בחיי. תודה שיש אנשים מקצועיים כמוכם. ממליצה בחום. אתם עילוי!
אלמה אולה
אלמה אולה
ייעוץ משפטי שוטף בכל הקשור לענייני החברה שבבעלותי מקצוענים
לוגו פרופ לברון
פרופ' לברון יעקב
במשרד פרץ חסון יש זן נדיר ומיוחד של עורכי דין. כאלה ששומרים על יושרה, הגינות, אדיבות ואכפתיות. מחמם את הלב לדעת שיש בקרב הדור הבא של עורכי הדין המובילים בישראל אנשים כאלה. ממליץ מאוד לכל מי שנזקק לייצוג וייעוץ משפטי להשתמש בשירותים המשפטיים של משרדם
באדולינה
באדולינה
טיפול מסור יעיל ומהיר הגעה לתוצאות בצורה מהירה וטובה תודה לכם
תקשורת
קודם
הבא
מאמרים נוספים
הסכם חלוקת עיזבון

הסכם חלוקת עיזבון

אם יש כלל מפתח אותו עלינו לזכור טרם חלוקת נכסי עיזבון הוא: לא מחלקים לפני שבודקים! חוק הירושה קובע, כי הוראות החלוקה הקבועות

קרא עוד >>
עורך דין ירושה

עורך דין ירושה

עורך דין ירושה מטפל בכל הקשור לדיני הירושה והעיזבון, הן מצד המורישים אשר מעוניינים לערוך צוואה ולתכן את אופן העברת הרכוש אותו צברו

קרא עוד >>

לייעוץ ראשוני מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם