פירוק שיתוף במקרקעין

שותפות במקרקעין עשויה להתאגד הן מבחירה והן מכורח נסיבות. כמו כן, פירוק שיתוף במקרקעין מאידך.

לעיתים שותפות במקרקעין יכולה להיכפות כאשר היא נוצרת, לדוגמה פירוק שיתוף בין יורשים או בין בני משפחה בעקבות ירושת נכס מסוים.

מאידך, שותפות במקרקעין מבחירה נוצרת בזמנים בהם שוררות בין השותפים הסכמות והרמוניה. הללו מתאגדים יחדיו לכדי השגת מטרה משותפת, עסקית, יזמית או פרטית ומתוך מחשבה כי כוחם יחד מתעלה על כוחו של כל אחד כיחיד.

אך מה קורה במקרה בו היחסים בין השותפים במקרקעין עולים על שרטון ונגרם רצון לפירוק שיתוף במקרקעין?

חוק המקרקעין מעגן, במסגרת סעיף 37(א), את הכלל לפיו כל שותף במקרקעין משותפים זכאי בכל עת לדרוש פירוק שיתוף במקרקעין.

לעיתים חוסר הסכמה לגבי אופן ניהול הנכס או העסק, יביא את השותפים להחלטה כי עדיף לפירוק שיתוף במקרקעין. זאת לצורך החלפת חלק מהבעלים או לשם מכירתו ומימוש ערכו של הנכס.

היות שלכל שותף במקרקעין ישנה בעלות בהם, שמורה לו גם הזכות להתנתק מן השותפות ולמכור חלקו שלו בכל עת.

חשוב לדעת, שהזכות לנהל הליך לפירוק שיתוף במקרקעין בנכס אינה מתיישנת, ולכל בעלים במשותף עומדת הזכות לפתוח בהליך לפירוק השיתוף בכל עת שימצא לנכון.

איך מבצעים פירוק שיתוף במקרקעין נכון ובמינימום חיכוך מול השותפים האחרים?

משרדנו מתמחה בפירוק שיתוף במקרקעין ויעמוד לצדכם תוך מתן הליווי המשפטי המתאים.

לפרטים נוספים, ניתן לפנות למשרדנו, חסון פרץ – עורכי דין.

פירוק שיתוף במקרקעין

מתי ניתן יהיה לתבוע פירוק שיתוף במקרקעין?

כאמור, הזכות לפרק את השותפות עומדת לזכות כל אחד מן השותפים בכל עת שימצא לנכון.

יחד עם זאת, קבע המחוקק כי תידרש לכך הסכמתם של כלל השותפים, גם אם אלו לא יזמו את הפירוק בעצמם. כך שבמידה ויש התנגדות לפירוק שיתוף במקרקעין אין לשותפים הזכות לביצוע הפעולה. בין אם מדובר בפירוק שיתוף במקרקעין בין אחים או שתפים עסקיים התנאים לכך נשארים על כנם.

במקרים בהן לא מתקבלת הסכמה לפירוק מכלל השותפים, הזכות לתבוע את פירוק השיתוף במקרקעין עומדת בכפוף לכך שבית המשפט, לפניו הוגשה התביעה, יתרשם כי התביעה זו לא הוגשה ככלי להתעמרות ביתר השותפים, וכן כי היא אינה מגלמת שימוש לרעה בזכויות – רק כך יתאפשר פירוק שיתוף ללא הסכמה.

כמו כן, ניתן יהיה לתבוע פירוק שיתוף במקרקעין בכפוף לכך שבין השותפים לא נחתם קודם לכן הסכם השולל או מגביל את פירוק השיתוף.

ככל שקיים הסכם שיתוף במקרקעין, אזי ניתן יהיה לבקש את פירוק השיתוף רק בחלוף 3 שנים מחתימת ההסכם ואם אינו קיים אין הגבלת זמן מסויימת.

במידה ולא כל השותפים מביעים הסכמה להליך הפירוק, וחלקם עומדים על השיתוף ומסרבים למכור את הנכס, מתעוררת בעייתיות הדורשת התערבות משפטית.

כיצד יעשה פירוק שיתוף במקרקעין?

כאשר השיתוף נוגע לנכס מקרקעין אשר ניתן לחלוקה, דרך אחת לפרק את השיתוף היא באמצעות פירוק בעין. מדובר בחלוקה שוויונית של חלקי הנכס בין היתר באמצעות תשלומי איזון בין השותפים, עליהם מוסמך בית המשפט להורות.

כאשר מקרקעין אינם ניתנים לחלוקה, או לחלופין במצב בו חלוקה בעין של המקרקעין עלולה לגרום לשותפים הפסד ניכר, ניתן יהיה לפרק את השיתוף בדרך של חלוקה בשווי, כלומר מכירת המקרקעין וחלוקת הערך אשר יתקבל מן המכירה בין השותפים.

למשרדנו, ניסיון רב בניהול ההליכים המשפטיים הנדרשים לפירוק שיתוף במקרקעין, תוך שימוש באמצעים היעילים ביותר ולמען התוצאה המוצלחת ביותר עבורכם.

אין במידע שנימסר במדריך/כתבה/ מאמר המפורסם באמצעות חסון פרץ – עורך דין צוואות וירושות, אשר ניתן כשירות וולונטרי לציבור, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד בעל מומחיות, ניסיון ו/או ידע בתחום המשפטי הרלוונטי ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא.

יובהר כי כל פעולה שתעשה על פי המידע הנאמר ו/או המוצג הינה על אחריות הגולש/המשתמש באתר בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הגולש/המשתמש וחסון פרץ עורכי דין ו/או מי מטעמם בין במישרין ובין בעקיפין וחסון פרץ עורכי דין ו/או מי מטעמם, אינם אחראים בשום צורה ואופן לתוצאות השימוש במידע המוצג ו/או הנאמר באתר.

לקבלת ייעוץ ראשוני השאירו פרטים

המלצות
המלצות על עורכי דין
פוטו געתון
עורכי הדין ממשרד חסון פרץ מלווים אותנו בתחומים מגוונים בעולם העסקי. תמיד נעים לעבוד איתם, זמינות מעולה ומקצועית ברמה הגבוהה ביותר
המלצות על עורכי דין
עמותת ברית חייל האצ"ל
עמותת ברית חייל האצ"ל נהנית משירות מסור ומקצועי של משרד חסון - פרץ
משרד עורכי דין המלצות
ד"ר יונתן לברון
עורכי דין מקצוענים, אמינים ובעלי ניסיון רב! מאוד מבסוט מהשירות ומהמקצועיות שלכם! תודה רבה רבה, עזרתם המון! ממליץ בחום.
כלבו לחתול
כלבו לכלב ולחתול
באמת שירות מקצועי, זמינים לכל שאלה ובכל שעה. לגמרי ממליצים.
מיקי לוצקי (1)
מיקי לוצקי
עורך דין חסון העניק לי שירות מקצועי ואדיב במספר עניינים שיפוטיים בהם פניתי לעזרה ממשרדו. לכל אורך הדרך הרגשתי בטוחה ושיש על מי לסמוך ואכן הוא תמיד הוכיח את עצמו במאת האחוזים. בנוסף, הוא גם אדם מאוד נחמד ואכפתי שזה גם היה חלק בלתי נפרד מטיפולו המסור כאשר הפגין סבלנות רבה על מנת לענו לכל שאלותיי, ולהסביר לי על המתרחש. ממליצה בחום!
רינת-שחם2
רינת שחם
בתור מעצבת שמלות כלה עולם המשפט תמיד נשמע לי גדול ומאיים כבר מהפגישה הראשונה עם גל הרגשתי שאני בידיים טובות. המשרד מלווה אותי ועורך לי הסכמים עסקים המותאמים לצרכי בסבלנות רבה ונותנים ייעוץ ענייני כאשר אני נדרשת לכל החלטה עסקית.
לאפה מדיה
LAFA MEDIA
כבעלים של משרד פרסום כאשר נדרשתי לייעוץ משפטי, ניצב לצידי משרד מקצועי שענה על כל הציפיות וידע לחשוב מחוץ לקופסא תוך מציאת פתרונות שחסכו לי כספים רבים.
pnf_logo2
printNframe
מרוצים מהשרות היחס החם וההבנה של הצרכים שלנו, שרות מעולה!
סער נווה(2)
סער נווה
קיבלתי את המענה הכי מהיר מתוקתק, יעיל ומקצועי שקיבלתי בחיי. תודה שיש אנשים מקצועיים כמוכם. ממליצה בחום. אתם עילוי!
אלמה אולה
אלמה אולה
ייעוץ משפטי שוטף בכל הקשור לענייני החברה שבבעלותי מקצוענים
לוגו פרופ לברון
פרופ' לברון יעקב
במשרד פרץ חסון יש זן נדיר ומיוחד של עורכי דין. כאלה ששומרים על יושרה, הגינות, אדיבות ואכפתיות. מחמם את הלב לדעת שיש בקרב הדור הבא של עורכי הדין המובילים בישראל אנשים כאלה. ממליץ מאוד לכל מי שנזקק לייצוג וייעוץ משפטי להשתמש בשירותים המשפטיים של משרדם
באדולינה
באדולינה
טיפול מסור יעיל ומהיר הגעה לתוצאות בצורה מהירה וטובה תודה לכם
תקשורת
קודם
הבא
מאמרים נוספים
הסכם שיתוף במקרקעין

הסכם שיתוף במקרקעין

הסכם שיתוף במקרקעין הוא כלי משפטי באמצעותו ניתן להסדיר את אופן השימוש במצב בו ישנם מספר בעלי זכויות בחלקת מקרקעין אחת. מטרת ההסכם

קרא עוד >>

לייעוץ ראשוני מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם