המוכר, העדכני והמהפכני: שלושה מסמכים חשובים לגיל השלישי | עו''ד חסון פרץ
ליצירת קשר לחץ כאן:

המוכר, העדכני והמהפכני: שלושה מסמכים חשובים לגיל השלישי

מי מאתנו לא דמיין איך תיראה הפנסיה שלו? זמן לתחביבים, למנוחה ולבילוי עם המשפחה. בשביל שכל אלה יתאפשרו על הצד הטוב ביותר חשוב להגיע מוכנים וערוכים עם שלושה מסמכים חשובים שיבטיחו שרצונותיכם יישמרו בכל תרחיש, והם צוואה, הסכם ממון וייפוי כוח מתמשך. אם אתם, או מי מהקרובים אליכם בני הגיל השלישי, זה המדריך עבורכם.

מאת: עו"ד גל חסון ראש מחלקת ירושה ועיזבון במשרד חסון פרץ  – עורכי דין

המוכר – צוואה

כשמדברים על תכנון הגיל השלישי, מיד חושבים על עריכת צוואה, ואכן זהו המסמך השכיח והמוכר ביותר מבין שלושת המסמכים מושא מדריך זה. למרות החשיבות הרבה שבהותרת צוואה, רבים סבורים כי ניתן לוותר עליה. התוצאה היא לא פעם, סכסוכים בין היורשים אשר היו יכולים להימנע ע"י השארת צוואה ברורה ועדכנית, אשר עומדת בכלל הכללים והקריטריונים המשפטיים.

המשפט "אצלנו במשפחה זה לא יקרה" כבר הוכח כטעות נפוצה אשר ניתן להימנע ממנה.

בחוק קיימים 4 סוגים שונים של צוואות, ומפורטות בו התניות רבות שניתן להכניס בכל אחת ואחת מהן על מנת להתאימה לצרכים ולרצונות האישיים שלכם. עריכת צוואה תוך שימוש בכלים הנכונים אשר החוק מאפשר תעזור לכם להכניס לצוואתכם מנגנונים שיגנו עליכם ועל רכושכם באופן שגם לאחר לכתכם רצונותיכם יישמרו ויבוצעו בהתאם לכוונתכם ואף במקרים מסוימים יגרמו למעוניינים להתנגד לצוואתכם לחשוב פעמיים בטרם כך.

יש לציין, כי צוואות שאינן ברורות הן פתח להגשת התנגדויות בידי מי שרואים עצמם מקופחים או שאינם רואים עין בעין את הדרך בה בחרתם לחלק את עיזבונם. ולכן פירוט רצונותיכם בצורה בהירה שהינה משתמעת לשני פנים תוך הקפדה על מילוי התנאים ההכרחיים הקבועים בחוק לעריכת צוואה תקינה יביא לקיומה של הצוואה כלשונה וככתבה תוך הגשמת רצון המצווה.

העדכני – הסכם ממון

ראשית נציין, כי הסכם ממון נכון שיעשה בין בני זוג הנמנים על כלל גווניו של מוסד הזוגיות המוכר בדין, כדי להסדיר את חלוקת הרכוש בניהם במקרה של פרידה. הסכם ממון הופך רלוונטי והכרחי אף יותר כאשר מדובר בזוגיות פרק ב', וזאת מכמה סיבות:

במרבית המקרים של זוגיות שניה, בני הזוג מגיעים לקשר כשבאמתחתם רכוש וממון שצברו במרוצת השנים. במקרה זה על מנת שבני הזוג יחדיו או מי מהם יוכלו להגן על רכושם ולא להפכו לנחלת בן הזוג החדש יהיה נכון אם יערכו הסכם ממון אשר יסדיר סוגיות אלה.

כמו כן, לפרק ב' מגיעים לרוב בגילאים מאוחרים, בהם לבני הזוג ישנם ילדים מנישואים קודמים. והחשיבות בהסדרת הממון נובעת, בין היתר, מהרצון להגן על רכוש שלימים ירצו להוריש לילדים הביולוגים.

בשל הרגישות הנלווית לעריכת הסכם ממון, במקרים רבים בני זוג אשר מעוניינים בעריכתו נמנעים מלעשותו וזאת מתוך אי נעימות מן הצד השני. חשוב לזכור כי אף שמדובר באי נעימות רגעית, היא יכולה למנוע מצבים סבוכים ומורכבים עשרות מונים בהמשך הדרך.

קיומו של הסכם ממון מוביל ברוב המקרים ל"ניקוי שולחן" – כך שכל אחד מן הצדדים יודע ומכיר את השלכות מערכת היחסים על רכושו ושגרת חייו ובכך ימנעו מתחים מיותרים בין בני הזוג. עורך דין אשר בקיא בעריכת הסכם ממון מעבר לידע בניסוח ההסכם שיתאים לכם, ידע גם לגשר על אותה אי נעימות ויסביר ברגישות את החשיבות והצורך הכרוכים בעריכת הסכם זה, כך ששני הצדדים יצאו בתחושה טובה ונינוחה ויוכלו להמשיך לנהל את חייהם המשותפים בהרמוניה. 

חשוב להדגיש כי הסכם ממון מסדיר את חלוקת הרכוש בין בני הזוג במקרה של פרידה, בלבד. ובמקרה של פטירת אחד מבני הזוג, דיני הירושה הם אלה שיגברו. כלומר והיה ואחד מבני הזוג הלך לעולמו, צוואתו תגבר על הסכם הממון, ורכושו יחולק ליורשיו המוזכרים בצוואתו. כאשר סתירות שיתעוררו בין האמור בהסכם הממון לקבוע בצוואה עשויות להוות פתח להתנגדויות. ולכן אחידות ועקביות בין האמור בצוואותיכם לבין האמור בהסכמי הממון שתערכו היא דרך נוספת שתגשים את מימוש רצונותיכם ותמנע סכסוכים מיותרים בעתיד.

המהפכני – ייפוי כוח מתמשך

בשנים האחרונות תוקן חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות וכן הותקנו תקנות מכוח תיקונים אלה, במסגרתם נקבעו מנגנונים אשר מאפשרים לכל אזרח ישראלי כשיר שמלאו לו 18 שנים, לערוך מסמך במסגרתו יקבע מי יהיו האנשים שיטפלו בענייניו כאשר הוא עצמו יהפוך בלתי כשיר לקבל החלטות בעצמו עקב מחלה, גיל מבוגר או מצב סיעודי.

המסמך החדש והמפכני אשר הולידו תיקונים אלה נקרא ייפוי כוח מתמשך וחתימה עליו בהיותכם כשירים לכך תייתר לרוב את הצורך בהליך האפוטרופסות המוכר והמסורבל.

מעבר לכך שייפוי הכוח המתמשך, מאפשר כאמור לאדם להחליט בעצמו בעודו כשיר על זהותם של מי שיטפלו בו (להבדיל מהליך האפוטרופסות שם הדבר נתון להחלטת בית המשפט ועלול לעיתים לארוך זמן רב), ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך אותו ניתן לערוך בזמן קצר וזאת בבחינת הקדמת תרופה למכה והוא מהווה מעין "תעודת ביטוח" להבטחת עתידכם. עריכת ייפוי כוח מתמשך תמנע בירוקרטיה והליכים משפטיים עתידיים בבית המשפט ותחסוך לאדם שימונה לטפל בכם זמן יקר וניהול הליכים מורכבים שלא לצורך, שכן לא אחת נדרשו קרובי משפחה לנקוט בהליכי אפוטרופסות במהלך הליך רפואי קשה ממילא ורגע לפני ביצוע ניתוחים מורכבים עת נדרשה הסכמתו של המטופל להליך והוא לא היה בעל יכולת לתתה.

ייפוי כוח מתמשך הוא סוג של "צוואה בחיים" למי שאיבד את כשירותו אך מעוניין כי המשך חייו ייעשה על פי צו מצפונו ורצונותיו. לפיכך, ניתן לכלול בו הוראות במגוון תחומים – פיננסיים, רפואיים, ואישיים. החל בקביעת זהות האדם אשר יהא רשאי לבצע פעולות בחשבון הבנק שלכם, להחליט האם להעבירכם לדיור מוגן, האם להעניק לכם טיפול רפואי במוסד רפואי או בביתכם וכלה בהחלטות שבשגרה כגון החלטות בדבר הסכום הכספי שיוענק בשמכם כמתנה באירועים משפחתיים, מתן תרומות וכדומה.

שימו לב כי לא כל עורך דין רשאי לערוך ייפוי כוח מתמשך שכן החוק קובע כי עורך דין הרשאי לערוך ייפוי כוח מתמשך הוא אך ורק מי אשר הוסמך מטעם משרד המשפטים, האפוטרופוס הכללי ולשכת עורכי הדין, וזאת לאחר שעבר הכשרה ייעודית לעריכתו.

 לא לחינם מכונה הגיל השלישי – גיל הזהב. זו התקופה להישען לאחור וליהנות מפירות עמלכם לאורך השנים. יחד עם זאת, מומלץ להגיע אליה מוכנים, כאשר בידכם כלל המסמכים המשפטיים הרלוונטיים אשר יאפשרו לכם להנות מהמשך השנים היפות לחייכם בשקט נפשי ובתחושת ביטחון.

הכותב הוא שותף מנהל במשרד חסון פרץ עורכי דין, מוסמך משרד המשפטים לעריכת ייפוי כוח מתמשך ועומד בראש מחלקת ירושה ועיזבון במשרד.

אין במידע שנימסר במדריך/כתבה/מאמר המפורסם באמצעות חסון פרץ – עורכי דין, אשר ניתן כשירות וולונטרי לציבור, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד בעל מומחיות, ניסיון ו/או ידע בתחום המשפטי הרלוונטי ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר כי כל פעולה שתעשה על פי המידע הנאמר ו/או המוצג הינה על אחריות הגולש/המשתמש באתר בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הגולש/המשתמש וחסון פרץ עורכי דין ו/או מי מטעמם בין במישרין ובין בעקיפין וחסון פרץ עורכי דין ו/או מי מטעמם, אינם אחראים בשום צורה ואופן לתוצאות השימוש במידע המוצג ו/או הנאמר באתר.

Leos